Amazonie

9. července 2007 v 6:13 | Aniel |  Příroda
Amazonská džungle se ale ve skutečnosti rozkládá daleko za hranice Brazílie a pokrývá nezanedbatelná území Bolívie, Peru, Kolumbie a Venezuely. Jde pravděpodobně o "nejdžunglovatější" džungli na světě, protože i přes intenzivní těžbu dřeva v ní stále ještě existují místa, která jsou moderní civilizací netknutá. Té představě klidu a (po předchozích studených týdnech i) tepla jsme neodolali a teď nás čeká několik dnů právě v bolívijské části Amazonie.

Řeky jsou v Amazonii hlavními dopravními tepnami. Mají daleko větší význam než silnice, protože jsou přirozeně k dispozici, nikdo je nemusí stavět, razit, vysekávat džunglí a udržovat. Mít tady loď je proto obdobné jako mít u nás třeba náklaďák. Loď dokáže skvěle vydělávat, ať už jako doprava lidí a zboží, nebo, a to je určitě nejvýnosnější, doprava turistů.

Přes stěnu zeleně není vidět snad ani metr dovnitř, všude jen zelená hradba.


Jakmile se jednou člověk dozví co vše může džungle nabídnout, ale zároveň jak křehká je rovnováha jejího složitého ekosystému, přestává pro něj být onou anonymní ohroženou oblastí, o níž se často píše v novinách. Začíná cítit, že opravdu ztrácíme neuvěřitelné bohatství. Jenže většina lidí nemá vůbec ponětí o tom jak velké bohatství. Někteří po přečtení alarmujících článků možná zamáčknou slzu, utrousí něco ve smyslu jak lidi můžou být tak blbý a vzápětí sáhnou po katalogu, protože si chtějí koupit nový nábytek z copy. Vždyť je přece tak trvanlivý a bude to tak ekonomické... Pokud se ale pro chudé domorodce nenajde ekonomičtější využití džungle než ji rozorat, vysát a jít dál, nebude možné zastavit její pomalé umírání. Na některých místech už pochopili, že třeba kontrolovaný turismus v chráněných oblastech může být daleko výnosnější a prospěšnější než změnit stejný kus pralesa na zemědělskou půdu. Je to jeden ze způsobů a ještě ne ideální. I na ten už je ale leckde pozdě...
Zdroj: ecesty.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama